مشاوره تحصیلی, مشاوره تلفنی, پیشرفت تحصیلی, انتخاب رشته, کنکور سراسری, مشاوره تخصصی

مشاوره تحصیلی
» » افزایش شهریه دانشگاه‌ها، بیشتر از نرخ تورم

افزایش شهریه دانشگاه‌ها، بیشتر از نرخ تورم

افزایش شهریه دانشگاه‌ها، بیشتر از نرخ تورم
هنوز در بر همان پاشنه می‌چرخد. هر چقدر شهریه دانشگاه‌های غیردولتی سال به سال بالا می‌رود، هنوز خبری از ارتقای کیفیت آموزشی در این مراکز نیست. از اردیبهشت ماه 61 که دانشگاه آزاد به عنوان ریش سفید دانشگاه‌های غیردولتی پا به سیستم آموزشی کشورمان گذاشت تا امروز که علاوه بر دانشگاه آزاد، مجتمع‌های آموزش عالی غیرانتفاعی، علمی ـ کاربردی، پیام نور و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های دولتی برای جذب داوطلبان کنکور گوی سبقت را از هم ربوده‌اند، 33 سال می‌گذرد.

همپای رشد سریع این مراکز ریز و درشت در سیستم آموزش عالی کشورمان، هزینه تحصیل در این مراکز هم هر سال بالاتر رفته؛ افزایشی که هیچ وقت بی حاشیه نبوده است.
حالا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تصویب افزایش شهریه تا سقف 25 درصد در سال تحصیلی 95ـ94 برای تمام دانشگاه های غیردولتی، این حق قانونی را به آنها داده که با فراغ بال شهریه ها را بالاببرند.

نتیجه این تعیین سقف قانونی توسط متولی اصلی آموزش عالی در کشور، افزایش 15 تا 20 درصدی شهریه در تمام دانشگاه های پولی است. افزایشی که وقتی با اعلام نرخ شهریه های ثابت و متغیر چند دانشگاه همراه می شود، صدای دانشجوهای زیادی را درمی آورد.

مثلا علی آهون منش، رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی در گفت وگو با تسنیم از افزایش 02 درصدی شهریه این دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید خبر می دهد. همچنین پایگاه خبری دانشگاه پیام نور به نقل از معاون اداری مالی این دانشگاه اعلام می کند که شهریه دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 59-49، پانزده درصد نسبت به گذشته افزایش خواهد داشت.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز هفته گذشته به باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد که شهریه ثابت و متغیر این دانشگاه 51درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می کند.

شهریه هایی که ضامن کیفیت نیستند
بیش از 80 درصد دانشجویان کشور در مقاطع مختلف و دانشگاه های متفاوت غیردولتی با پرداخت شهریه درس می خوانند؛ اگر نگوییم همه آنها، اما خیلی هایشان برای تامین هزینه تحصیل با مشکلات زیادی روبه رو هستند.

موضوعی که هر سال همزمان با شروع سال تحصیلی جدید و اعلام رسمی میزان افزایش شهریه ها، به دغدغه خانواده هایی تبدیل می شود که یک یا چند دانشجو در خانه دارند؛ خانواده هایی که شهریه ها را از زیر سنگ هم که شده جور می کنند تا حاصل زندگی شان در دانشگاه به ثمر بنشیند؛ چراکه از نظر آنها هزینه کردن برای آموزش از دست دادن سرمایه که نه، یک جور سرمایه گذاری است؛ تفکری که باعث شده انگیزه زیادی در روانه کردن فرزندانشان به دانشگاه داشته باشند؛ بچه هایی که با درجازدن پشت سد کنکور دانشگاه های دولتی، چاره ای جز عبور از سردر دانشگاه های غیردولتی یا به اصطلاح خود این خانواده ها، دانشگاه های پولی ندارند.

با این حال مدت هاست یک نگرانی بزرگ در ذهن خانواده هایی که به نحوی درگیر دانشگاه های پولی هستند به وجود آمده؛ این که آیا واقعا کیفیت خدماتی که روی نیمکت این دانشگاه ها به دانشجویان ارائه می شود با میزان شهریه هایی که بالاتر می رود، هماهنگی دارد؟ این وسط این موضوع که مدرک این دانشجوها در پایان دوران تحصیلشان با مُهر کدام دانشگاه غیردولتی رسمیت پیدا می کند هم خیلی مهم نیست.

حکایت پایین بودن کیفیت آموزشی در بیشتر دانشگاه های غیردولتی از پیام نور گرفته تا غیرانتفاعی ها، رشته ای است که سر دراز دارد.
موضوعی که علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره اش به جام جم می گوید: «شهریه تمام دانشگاه های غیردولتی یعنی مراکزی که وابسته به دولت نیستند و با پول دانشجوها اداره می شوند، هر سال در حال افزایش است، اما به رغم این افزایش، سرویس دهی و کیفیت آموزش ها متناسب با افزایش شهریه ها ارتقا پیدا نکرده است. یعنی امکانات موجود در آزمایشگاه ها، تعداد اعضای هیات علمی، نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو و... همه اینها به حال خودشان رها شده اند و مشخص هم نیست چه کسی باید بر اینها نظارت کند.

سلیمی در ادامه تاکید می کند: اگر این دانشگاه ها نتوانند به رسالتشان بخوبی عمل بکنند، باید وزارت علوم در مورد مجوزهای آنها تجدیدنظر کند؛ اما در عمل می بینیم امروز این اتفاق نمی افتد. یعنی مجوزی که بار اول صادر می شود تا قیامت اعتبار دارد. در حالی که همه این دانشگاه ها باید از یک سو ارزیابی شوند و از سوی دیگر ملاک ارزیابی تغییر کند باید به سمت پژوهش محوری و ارتقای کیفیت آموزشی حرکت کنند.

افزایش شهریه ها بر مبنای نرخ تورم
شهریور در تقویم آموزشی دانشگاه ها ماه سرنوشت سازی است. زمزمه افزایش شهریه همیشه در روزهای اول این ماه شنیده می شود. از اینجا به بعد تکلیف دانشجوهای دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور، شبانه و... مشخص است؛ باید به فکر راه چاره ای برای تامین این هزینه ها باشند. وام بگیرند، دست در جیبشان بکنند، حساب پس انداز خودشان و نزدیکانشان را خالی کنند تا در نهایت سرمایه زیادی را صرف کسب علم و دانشی کنند که در کیفیتش هزار اما و اگر وجود دارد. با این حال سررشته افزایش شهریه ها را که بگیرید به نرخ تورمی می رسید که هر سال به عنوان عامل اصلی افزایش شهریه ها معرفی می شود تا جایی که حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد با قاطعیت می گوید: ما همان میزان تورمی که دولت سالانه روی خدمات و کالاها اعمال می کند، روی شهریه ها اعمال می کنیم.

نرخ تورم توسط نایب رئیس شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی هم به عنوان عامل اصلی تعیین شهریه ها معرفی می شود؛ به این ترتیب محمدحسین طیرانی هم در گفت وگو با جام جم در تائید این موضوع می گوید: شهریه موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی توسط وزارت علوم و دفتر گسترش تعیین می شود، یعنی موسسات آموزش عالی غیردولتی نمی توانند هر قدر که دلشان می خواهد شهریه بگیرند. امسال وزارت علوم این موضوع را در اختیار هیات های امنای دانشگاه های غیردولتی گذاشت و افزایش شهریه 20 درصدی هم نتیجه تصمیم همین هیات امناست؛ نرخ 20 درصدی را بعد از تصویب هیات امنا به دفتر گسترش اطلاع دادیم و آنها هم به سازمان سنجش منعکس کردند.

سقف افزایش شهریه ها، به گفته این مقام مسئول با بررسی همه جانبه مسائل مختلف از جمله میزان تورم به دست می آید: «جوانبی که بررسی می شود شامل افزایش حقوق استاد، افزایش حقوق کارمندان، افزایش هزینه برق، آب، گاز، حمل و نقل، قیمت ساختمان، خرید وسایل آزمایشگاه و کمک آموزشی و ... است. در حقیقت همه اینها را در طول یک سال تحصیلی بررسی می کنند؛ در مرحله بعدی میزان بودجه موردنیاز دانشگاه تهیه می شود و بعد از بحث و بررسی نرخ افزایش شهریه ها اعلام می شود.

طیرانی در ادامه با تاکید بر این موضوع که افزایش شهریه ها رابطه مستقیمی با کاهش تعداد دانشجوها دارد، می گوید: این مساله دست کم توسط هیات امنای دانشگاه های غیرانتفاعی مورد توجه قرار گرفته؛ مطمئن باشید ما کاری نمی کنیم که شهریه دانشگاه های رقیب از ما کمتر باشد و دانشجوها جذب آنها شوند.
به خاطر همین است که شهریه دانشگاه آزاد به مراتب بیشتر از غیرانتفاعی است.

شهریه هایی که از تورم پیشی می گیرند
ناگفته پیداست دیوار تورم برای مسئولان دانشگاه های غیردولتی کوتاه است و همه، افزایش شهریه ها را به گردن همین کلمه چهار حرفی می اندازند؛ اما دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با این موضوع موافق نیست؛ قاسم احمدی لاشکی در این باره به جام جم می گوید: طبیعتا دانشگاه های غیردولتی براساس اساسنامه هایشان باید با پول دانشجو اداره شوند. شهریه ها هم هر سال با توجه به تورم بالا می روند، اما در شرایط خاصی هم دیده ایم که برخی دانشگاه ها به صورت سلیقه ای و براساس مشکلاتی که خودشان دارند، شهریه ها را افزایش می دهند. در حالی که این کار باید از یک مبنا و اصولی پیروی کند تا ناهماهنگی به وجود نیاید. مثلا وقتی اعلام می شود نرخ تورم در سال 94، 13.5 درصد است، بعد دانشگاه ها بگویند که ما 20 درصد افزایش شهریه داریم، این یعنی آن الگوهای تعیین شده و استراتژی های اقتصادی مشخص شده توسط دولت، زیر سوال رفته است.

 
 این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه می گوید: من معتقدم که صلاح نیست دانشگاه ها فقط مشکلاتی را که دارند در تعیین شهریه ها ملاک قرار بدهند و بگویند وزارت علوم هم مجوز داده و تا سقف 20 یا 25 درصد اجازه داریم به شهریه دانشجو اضافه کنیم؛ این دانشجو کجا زندگی می کند؟ در همین کشور! قاعده نرخ تورم این کشور هم 13.5 درصد اعلام شده. به حقوق کارکنان دولت چند درصد اضافه شده؟ 14 درصد! پس وزارت علوم چطور تصویب می کند که دانشگاه های غیردولتی 25 درصد افزایش شهریه داشته باشند و می خواهد اشکالی هم در سیستم ایجاد نشود. دانشگاه ها چطور تا 20 درصد افزایش شهریه می دهند و می خواهند صدای خانواده ها درنیاید؟ من افزایش شهریه ها را قبول دارم بالاخره این دانشگاه ها با پول دانشجو اداره می شوند؛ اما این افزایش باید با دیگر سیاستگذاری های دولت همخوانی داشته باشد.


مشاوره تحصیلی

کلید واژه ها: دانشگاه آزاد دانشگاه پیام نور دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه های غیرانتفاعی دوره های شبانه پردیس های خودگردان مشاوره تحصیلی مشاوره تحصیلی تلفنی

اضطراب امتحان و راه‌هاي کاهش آن   20 فروردین 1396 ساعت: 20:51

لیست رشته های مجموعه علوم اداری و مدیریت   20 فروردین 1396 ساعت: 20:49

لیست رشته های پیام نور در گروه علوم ریاضی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:48

مشاوره کارشناسی ارشد- منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته قارچ شناسی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:47

منابع آزمون دکتری هواشناسی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:45

اصلاح نسبت دانشجویان کاردانی و کارشناسی در دانشگاه جامع علمی کاربردی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:44

انتخاب رشته دانشگاه- معرفی رشته علوم کامپیوتر   20 فروردین 1396 ساعت: 20:43

رعایت نکات مهم در انتخاب رشته   20 فروردین 1396 ساعت: 20:42

یادگیری زبان انگلیسی را چگونه و از کجا شروع کنیم؟   20 فروردین 1396 ساعت: 20:41

سوئد رتبه اول ارزشمندترین پاسپورت در جهان   20 فروردین 1396 ساعت: 20:39

مشاوره تحصیل در خارج از کشور- بورسیه تحصیلی ایتالیا   20 فروردین 1396 ساعت: 20:38

مشاوره کارشناسی ارشد- معرفی گرایش مهندسی حمل ونقل در مقطع ارشد مهندسی عمران   20 فروردین 1396 ساعت: 20:36

مشاوره کارشناسی ارشد- معرفی ارشد زیست فناوری (بیوتکنولوژی)- گرایش میکروبی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:31

معرفی رشته های مجموعه علوم شناختی در مقطع دکتری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:30

مشاوره کارشناسی ارشد- رشته های مجاز در ارشد پرستاری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:29

مشاوره کارشناسی ارشد- معرفی گرایش های ارشد پرستاری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:28

بهترین مشاور برای برنامه ریزی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:26

مشاوره کنکور تجربی و ریاضی-روش مطالعه درس عربی کنکور   20 فروردین 1396 ساعت: 20:25

مشاوره کنکور سراسری-نحوه مطالعه درس شیمی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:24

برنامه ریزی تحصیلی برای کسب رتبه دلخواه در رشته های تجربی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:22

مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:21

مشاوره انتخاب رشته دانشگاهی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:20

تقسیم بندی رشته ها بر اساس پراکندگی در کنکور سراسری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:18

سهمیه ایثارگران و جانبازان در کنکور سراسری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:17

سهمیه مناطق در کنکور سراسری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:16

ثبت نام دانشگاه های پیام نور و دانشگاه غیر انتفاعی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:14

دانشگاه فرهنگیان و شرایط پذیرش در آن   20 فروردین 1396 ساعت: 20:13

حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته های روزانه کنکور تجربی و ریاضی و انسانی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:12

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:11

اضطراب امتحان و راه‌هاي کاهش آن   17 فروردین 1396 ساعت: 10:45

لیست رشته های مجموعه علوم اداری و مدیریت   17 فروردین 1396 ساعت: 10:44

لیست رشته های پیام نور در گروه علوم ریاضی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:43

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته قارچ شناسی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:43

منابع آزمون دکتری هواشناسی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:42

اصلاح نسبت دانشجویان کاردانی و کارشناسی در دانشگاه جامع علمی کاربردی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:41

معرفی رشته علوم کامپیوتر   17 فروردین 1396 ساعت: 10:41

رعایت نکات مهم در انتخاب رشته   17 فروردین 1396 ساعت: 10:40

یادگیری زبان انگلیسی را چگونه و از کجا شروع کنیم؟   17 فروردین 1396 ساعت: 10:39

سوئد رتبه اول ارزشمندترین پاسپورت در جهان   17 فروردین 1396 ساعت: 10:38

بورس تحصیلی ایتالیا   17 فروردین 1396 ساعت: 10:37

معرفی گرایش مهندسی حمل ونقل در مقطع ارشد مهندسی عمران   17 فروردین 1396 ساعت: 10:37

معرفی ارشد زیست فناوری (بیوتکنولوژی) - گرایش میکروبی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:35

معرفی رشته های مجموعه علوم شناختی در مقطع دکتری   17 فروردین 1396 ساعت: 10:35

رشته های مجاز در ارشد پرستاری   17 فروردین 1396 ساعت: 10:34

معرفی گرایش های ارشد پرستاری   17 فروردین 1396 ساعت: 10:33

بهترین مشاور برای برنامه ریزی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:32

مشاوره کنکور تجربی و ریاضی - روش مطالعه درس عربی کنکور   17 فروردین 1396 ساعت: 10:31

مشاوره کنکور سراسری - نحوه مطالعه درس شیمی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:30

انتخاب رشته آزاد - معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب   17 فروردین 1396 ساعت: 01:50

انتخاب رشته دانشگاه - معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال   17 فروردین 1396 ساعت: 01:49

اضطراب امتحان و راه‌هاي کاهش آن   20 فروردین 1396 ساعت: 20:51

لیست رشته های مجموعه علوم اداری و مدیریت   20 فروردین 1396 ساعت: 20:49

لیست رشته های پیام نور در گروه علوم ریاضی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:48

مشاوره کارشناسی ارشد- منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته قارچ شناسی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:47

منابع آزمون دکتری هواشناسی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:45

اصلاح نسبت دانشجویان کاردانی و کارشناسی در دانشگاه جامع علمی کاربردی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:44

انتخاب رشته دانشگاه- معرفی رشته علوم کامپیوتر   20 فروردین 1396 ساعت: 20:43

رعایت نکات مهم در انتخاب رشته   20 فروردین 1396 ساعت: 20:42

یادگیری زبان انگلیسی را چگونه و از کجا شروع کنیم؟   20 فروردین 1396 ساعت: 20:41

سوئد رتبه اول ارزشمندترین پاسپورت در جهان   20 فروردین 1396 ساعت: 20:39

مشاوره تحصیل در خارج از کشور- بورسیه تحصیلی ایتالیا   20 فروردین 1396 ساعت: 20:38

مشاوره کارشناسی ارشد- معرفی گرایش مهندسی حمل ونقل در مقطع ارشد مهندسی عمران   20 فروردین 1396 ساعت: 20:36

مشاوره کارشناسی ارشد- معرفی ارشد زیست فناوری (بیوتکنولوژی)- گرایش میکروبی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:31

معرفی رشته های مجموعه علوم شناختی در مقطع دکتری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:30

مشاوره کارشناسی ارشد- رشته های مجاز در ارشد پرستاری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:29

مشاوره کارشناسی ارشد- معرفی گرایش های ارشد پرستاری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:28

بهترین مشاور برای برنامه ریزی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:26

مشاوره کنکور تجربی و ریاضی-روش مطالعه درس عربی کنکور   20 فروردین 1396 ساعت: 20:25

مشاوره کنکور سراسری-نحوه مطالعه درس شیمی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:24

برنامه ریزی تحصیلی برای کسب رتبه دلخواه در رشته های تجربی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:22

مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:21

مشاوره انتخاب رشته دانشگاهی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:20

تقسیم بندی رشته ها بر اساس پراکندگی در کنکور سراسری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:18

سهمیه ایثارگران و جانبازان در کنکور سراسری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:17

سهمیه مناطق در کنکور سراسری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:16

ثبت نام دانشگاه های پیام نور و دانشگاه غیر انتفاعی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:14

دانشگاه فرهنگیان و شرایط پذیرش در آن   20 فروردین 1396 ساعت: 20:13

حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته های روزانه کنکور تجربی و ریاضی و انسانی   20 فروردین 1396 ساعت: 20:12

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری   20 فروردین 1396 ساعت: 20:11

اضطراب امتحان و راه‌هاي کاهش آن   17 فروردین 1396 ساعت: 10:45

لیست رشته های مجموعه علوم اداری و مدیریت   17 فروردین 1396 ساعت: 10:44

لیست رشته های پیام نور در گروه علوم ریاضی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:43

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته قارچ شناسی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:43

منابع آزمون دکتری هواشناسی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:42

اصلاح نسبت دانشجویان کاردانی و کارشناسی در دانشگاه جامع علمی کاربردی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:41

معرفی رشته علوم کامپیوتر   17 فروردین 1396 ساعت: 10:41

رعایت نکات مهم در انتخاب رشته   17 فروردین 1396 ساعت: 10:40

یادگیری زبان انگلیسی را چگونه و از کجا شروع کنیم؟   17 فروردین 1396 ساعت: 10:39

سوئد رتبه اول ارزشمندترین پاسپورت در جهان   17 فروردین 1396 ساعت: 10:38

بورس تحصیلی ایتالیا   17 فروردین 1396 ساعت: 10:37

معرفی گرایش مهندسی حمل ونقل در مقطع ارشد مهندسی عمران   17 فروردین 1396 ساعت: 10:37

معرفی ارشد زیست فناوری (بیوتکنولوژی) - گرایش میکروبی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:35

معرفی رشته های مجموعه علوم شناختی در مقطع دکتری   17 فروردین 1396 ساعت: 10:35

رشته های مجاز در ارشد پرستاری   17 فروردین 1396 ساعت: 10:34

معرفی گرایش های ارشد پرستاری   17 فروردین 1396 ساعت: 10:33

بهترین مشاور برای برنامه ریزی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:32

مشاوره کنکور تجربی و ریاضی - روش مطالعه درس عربی کنکور   17 فروردین 1396 ساعت: 10:31

مشاوره کنکور سراسری - نحوه مطالعه درس شیمی   17 فروردین 1396 ساعت: 10:30

انتخاب رشته آزاد - معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب   17 فروردین 1396 ساعت: 01:50

انتخاب رشته دانشگاه - معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال   17 فروردین 1396 ساعت: 01:49

لای‌-فای 'صد برابر سریع تر از وای‌-فای'   07 آذر 1394 ساعت: 19:27

ادامه انتشار گازهای گلخانه‌ای جنوب ایران را «غیرقابل سکونت می‌کند»   01 آذر 1394 ساعت: 17:03

بیوتروریسم   01 آذر 1394 ساعت: 16:59

پدیده جوی «ال نینیو»   01 آذر 1394 ساعت: 16:57

سالانه «بیش از ۵۰۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای» در ایران تولید می‌شود   01 آذر 1394 ساعت: 16:55

سلاح های میکروبی   26 آبان 1394 ساعت: 12:14

برنامه دانشمندان اروپایی برای ساخت واکسن ایدز تا ۵ سال دیگر   19 آبان 1394 ساعت: 18:09

فواید تغذیه ای زغال اخته   11 آبان 1394 ساعت: 16:55

آموزش حل مشکل توقف برنامه ها در گوشی و تبلت های اندروید   10 آبان 1394 ساعت: 17:45

مقاله علمی - گیاه دارویی به لیمو و خواص معجزه آسای آن   01 آبان 1394 ساعت: 01:36

حجامت   26 مهر 1394 ساعت: 10:38

توصیه هایی برای کاهش مضرات امواج موبایل   22 مهر 1394 ساعت: 19:42

جایزه نوبل ادبی 2015   16 مهر 1394 ساعت: 15:38

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۵   16 مهر 1394 ساعت: 14:50

مواد غذایی موثر در جلوگیری از ریزش مو   13 مهر 1394 ساعت: 11:19

راهکارهای تغذیه‌ای برای پیشگیری از سرطان   06 مهر 1394 ساعت: 19:01

معرفی پروفسور سمیعی   06 مهر 1394 ساعت: 14:34

مواد غذایی موثر در پیشگیری از بروز سرطان   06 مهر 1394 ساعت: 14:05

بهترین زمان مصرف داروها   06 مهر 1394 ساعت: 13:55

خصوصیات افراد موفق را بیشتر بشناسید   28 شهریور 1394 ساعت: 22:11

بهترين و بدترين ورزش‌ها براي قلب   28 شهریور 1394 ساعت: 22:05

ابررایانه‌ای که زمان مرگ را پیش بینی می کند   28 شهریور 1394 ساعت: 12:55

ماساژ ماه با جزر و مد گرانشی زمین   28 شهریور 1394 ساعت: 12:53

برندگان «نوبل مضحک» معرفی شدند   28 شهریور 1394 ساعت: 12:51

درمان بدون عوارض زکام آلرژیک با افشانه جدید بینی   26 شهریور 1394 ساعت: 00:45

سرنخ جدید دانشمندان برای درمان صرع   26 شهریور 1394 ساعت: 00:43

تولید چشم آزمایشگاهی حساس به نور با سلولهای بنیادی   26 شهریور 1394 ساعت: 00:41

نکاتی مهم در مورد باتری لپ تاپ   21 شهریور 1394 ساعت: 15:20

راهنمای استفاده از باتری لپ تاپ ها   21 شهریور 1394 ساعت: 15:18

افزایش طول عمر باطری لپ تاپ   21 شهریور 1394 ساعت: 15:16

مواقع ممنوعه برای نزدیکی   15 شهریور 1394 ساعت: 19:31

پوشیدن ساپورت بیمارتان می کند   15 شهریور 1394 ساعت: 19:27

علائم بیماری ایدز   15 شهریور 1394 ساعت: 19:17

سندرم مرگ ناگهانی چیست؟   14 شهریور 1394 ساعت: 08:35

تولید آب نوشیدنی خنک در بیابان‌ با قطره آب خورشیدی   14 شهریور 1394 ساعت: 08:32

روش غلبه بر موانع اپی ژنتیکی شبیه سازی ابداع شد   14 شهریور 1394 ساعت: 08:29

کشف ردپای 1/2متری دایناسور 30 تنی   14 شهریور 1394 ساعت: 08:26

جورابی‌ برای جایگزین‌کردن کفش‌ها   14 شهریور 1394 ساعت: 08:21

کشف کارایی اسکنرها در مبارزه با تومورهای سرطانی   14 شهریور 1394 ساعت: 08:16

خودسوزی سلول های مغز عامل اصلی پارکینسون   14 شهریور 1394 ساعت: 08:12

خانه‌های روی آب؛ طرح جدید نجات از سیل و سونامی   14 شهریور 1394 ساعت: 08:10

ادرار انسان كودي مناسب   11 شهریور 1394 ساعت: 18:43

ممنوع بودن این بخش از میوه ها !   09 شهریور 1394 ساعت: 18:23

اختراع شگفت‌انگیز مایکروسافت برای تبلت‌ها   06 شهریور 1394 ساعت: 23:10

تبدیل تلفن همراه به اسکنر سه‌بعدی با برنامه جدید   06 شهریور 1394 ساعت: 23:07

8 دلیل برای عدم نصب ویندوز 10   06 شهریور 1394 ساعت: 15:45

سندروم «قلب شکسته» بعد از شکست عاطفی را بشناسید   06 شهریور 1394 ساعت: 15:42

وزن مناسب، والدین تحصیل‌کرده و زندگی در شهرهای بزرگ هوش کودکان ایرانی را 'بیشتر' می‌کند   02 شهریور 1394 ساعت: 01:03

سازمان مواد دارویی آمریکا 'وایاگرای زنان' را تایید کرد   02 شهریور 1394 ساعت: 01:00

پنجره هوشمندی که بدون برق تیره و شفاف می‌شود   24 مرداد 1394 ساعت: 17:47

نتایج اولیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش - اطلاعيه وزارت آموزش و پرورش درخصوص نتايج اوليه آزمون استخدامي در سال 1394   16 آبان 1394 ساعت: 23:20

اطلاعیه سازمان سنجش - اعلام نتايج آزمون استخدامي سال 94 نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور   13 آبان 1394 ساعت: 17:22

اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره‌ تاريخ پرينت كارت و زمان‌ برگزاري آزمون به‌ كارگيري نيروي قراردادي دانشگاه علامه   07 مهر 1394 ساعت: 00:24

شرایط استخدام ۳۷۰۰ نفر در آموزش‌ و پرورش از مهر ۹۵   26 شهریور 1394 ساعت: 11:38

سخنگوی سازمان سنجش از برگزاری آزمون جدید استخدامی در نیمه دوم سال خبر داد   26 شهریور 1394 ساعت: 11:36

تمديد مهلت ثبت نام آزمون به‌کارگیری نیروی قراردادی دانشگاه علامه طباطبايي ویژه داوطلبان استان تهران   10 شهریور 1394 ساعت: 17:58

آگهی به‌کارگیری نیروی قراردادی دانشگاه علامه طباطبايي ویژه داوطلبان استان تهران   05 شهریور 1394 ساعت: 16:21

فراهم شدن زمینه اشتغال ۱۰۰ دانش آموخته کمیته امداد کرمان   23 مرداد 1394 ساعت: 19:45

بانک کار آفرین دعوت به همکاری در شهر مشهد   23 مرداد 1394 ساعت: 19:43

بانک کار آفرین دعوت به همکاری در شهر تهران   23 مرداد 1394 ساعت: 19:41

بانک کارآفرین به منظور تأمین و تکمیل سرمایه انسانی مورد نیاز خود در شعب شهر تهران از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی واجد   23 مرداد 1394 ساعت: 19:38

بانک کارآفرین به منظور تکمیل کادر تخصصی نیروی انسانی خود در شهر “تهران” از واجدین شرایط ذیل دعوت به همکاری می نماید   23 مرداد 1394 ساعت: 19:36

پذیرش همکار بازنشسته در بانک دی   23 مرداد 1394 ساعت: 19:33

اشتغال ۱۰۰ هزار نفر مددجوی کمیته امداد در سراسر کشور   23 مرداد 1394 ساعت: 19:28

بیکارترین رشته‌های دانشگاه کدامند؟   13 مرداد 1394 ساعت: 19:09

استخدام آموزش و پرورش سال ۹۴ (تاریخ شروع ثبت نام ۱۵ مرداد)   11 مرداد 1394 ساعت: 11:55

استخدام مهندس مکانیک در شرکت تولیدی – کرج   11 مرداد 1394 ساعت: 11:08

آگهی استخدام بانک کارآفرین در شهر تهران – مرداد ۹۴   07 مرداد 1394 ساعت: 22:16

استخدامی وزارت آموزش و پرورش سال ۱۳۹۴   07 مرداد 1394 ساعت: 16:16

آگهی استخدام مدیر و کارشناس بازاریابی و فروش   28 خرداد 1394 ساعت: 05:05

آگهی استخدام در تنها برند رسمی رباتیک کشور   28 خرداد 1394 ساعت: 05:03

استخدام دانشگاه صنعتی اصفهان سال 94   28 خرداد 1394 ساعت: 04:40

استخدام بانک پاسارگاد – استخدام منشی و بانکدار در بانک پاسارگاد   27 خرداد 1394 ساعت: 05:00

استخدام بانک سینا در سال 94   27 خرداد 1394 ساعت: 04:34

استخدام بانک گردشکری – استخدام بانک گردشگری در تهران   26 خرداد 1394 ساعت: 04:58

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر کامپیوتری   25 خرداد 1394 ساعت: 04:55

استخدام بانک شهر – استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در بانک شهر   25 خرداد 1394 ساعت: 04:50

استخدام بانک حکمت ایرانیان – استخدام بازنشسته در بانک حکمت ایرانیان   25 خرداد 1394 ساعت: 04:46